Zarabianie w Internecie – Plusy i minusy

514
0
Share:
zarabianie w internecie

Zarabianie w internecie to bardzo specyficzny rodzaj pracy – alternatywny dla tradycyjnego zatrudnienia. Przede wszystkim nie jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale z kolei mamy po swojej stronie wiele innych zalet. Sporo osób zastanawia się, czy warto zarabiać w internecie i podejmują decyzję w sposób nie do końca świadomy. W tym tekście przedstawię wszystkie plusy i minusy zarabiania w sieci, które pomogą podjąć tobie właściwą decyzję.

Wiele form zarobku

Pierwszym plusem pracy w internecie jest jej elastyczność. W sieci istnieje bardzo dużo form pracy, które możemy wykonywać. Są to wszystkie zawody freelancerskie, niszowe czy związane z prowadzeniem własnej działalności. Przede wszystkim będziemy mogli zarabiać jako copywriterzy na pisaniu tekstów, jako fotografowie, graficy komputerowi czy wirtualni asystenci. Będziemy mogli również korzystać z wielu systemów afiliacyjnych, nietypowych zleceń jako freelancer czy wykonywać zlecenia w kategorii IT, testując witryny. Jak widzisz do dyspozycji mamy bardzo wiele różnych typów pracy, które możemy wybierać wedle umiejętności, czy własnych preferencji.

Możemy również skupiać się i specjalizować na jednej profesji lub wykorzystywać kilka sposobów zarabiania, które będą uzupełniały się wzajemnie. Jest to bardzo korzystne, gdyż praktycznie cały czas będziemy mogli pracować, nawet jeśli w konkretnej branży trafimy na przestój. Będziemy mogli również wybrać taki rodzaj pracy, który będzie najbardziej odpowiadał naszym umiejętnościom czy preferencjom.

Chcąc pracować w internecie znajdziemy zatem sposoby zarobku związane z prawie każdą branżą. Dzięki temu nie musimy spełniać konkretnych warunków, aby pracować w sieci i czerpać wszystkie korzyści, które z tego płyną. Nie będzie to również praca zobowiązująca – co warto podkreślić, a więc będziemy mogli pracować tak długo i dużo jak będziemy chcieli. Nie musimy w takiej sytuacji pytać się szefa o możliwości wzięcia wolnego lub urlopu, a będziemy decydowali sami o takich elementach.

Brak szklanego sufit

Jednym z największych plusów pracy w internecie jest brak szklanego sufitu, który często występuje przy pracy tradycyjnej – etatowej. Pracując w internecie to my sami decydujemy, ile czasu przeznaczamy na pracę, a także jak intensywnie pracujemy i jakie prace wykonujemy. Oznacza to, iż możemy płynnie zmieniać te wszystkie parametry i tylko od nas zależy jak dużo pieniędzy zarobimy miesięcznie. Możemy również pracować znacznie więcej, niż w pracy etatowej i zarabiać adekwatnie więcej.

Praca w internecie w porównaniu z pracą etatową daje zatem możliwość nieograniczonego zarobku co jest bardzo trudne przy tradycyjnej formie pracy. Przeważnie, pracując na etacie otrzymujemy konkretną pensję i nie mamy możliwości większego zarobku. Często również nadgodziny nie są możliwe do wypracowania dodatkowego zarobku.

Mówiąc o braku szklanego sufitu warto również powiedzieć o zarobkach, które to będziemy mogli uzyskiwać. W większości przypadków bez problemu uzyskamy minimalną pensję etatową. Często będziemy mogli również, przykładając więcej uwagi zarabiać średnią krajową, a nawet dużo większe sumy, jeśli będziemy nad wyraz pracowici, a także wypracujemy sobie skuteczne metody zarabiania.

Legalność pracy

Ważnym plusem zarabiania w internecie jest również legalność wykonywanej pracy. Choć może wydawać się, że będziemy mieli problemy z tym aspektem, obecnie wiele firm, programów lojalnościowych, portal dla freelancerów, czy innych marek, w których możemy pracować online przykłada sporą wagę do legalności zatrudnienia. Zarabiając w sieci płacimy podatki, a także rozliczamy się w formie PIT to wszystko sprawia, iż praca taka, choć wydaje się nieregularna jest legalna i nie musimy obawiać się konsekwencji pracy na czarno.

Brak stabilności finansowej

Jednym z największych minusów pracy w internecie jest brak stabilności finansowej. Pracując na własny rachunek choć możemy zarobić dużo więcej, aniżeli na etacie nigdy nie mamy gwarancji zarobku. Wykonując prace freelancerskie tylko od nas zależy, jaką wypłatę na koniec miesiąca otrzymamy. Często może być ona niższa niezależnie od naszych chęci czy intensywności pracy — jeśli np. zderzymy się z brakiem zamówień, czy innymi problemami. W takiej sytuacji możemy otrzymać bardzo małe wynagrodzenie.

Jest to problem, który dotyczy szczególnie osób utrzymujących samych siebie lub swoją rodzinę. Brak regularnego wynagrodzenia będzie zatem kłopotliwy, a często będzie generował również problemy.

Brak profitów pracy etatowej

Kolejnym minusem, który należy mieć na uwadze, jeśli chcesz pracować w internecie jest brak profitów pracy etatowej. Przede wszystkim będzie to forma zatrudnienia. Najczęściej będziemy współpracowali na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło. Zarabiając w ten sposób nie będziemy mogli liczyć na kredyt bankowy, czy korzystanie z bankowych produktów finansowych o charakterze kredytowym. Nie będziemy posiadali również ubezpieczenia zdrowotnego, które będziemy mogli tylko wykupić opcjonalnie w kwocie ok. 400 – 500 złotych miesięcznie. Musimy również pamiętać o samodzielnym odkładaniu środków na emeryturę gdyż umowy cywilnoprawne nie dają takiego przywileju.

Minus ten warto wziąć szczególnie pod uwagę, jeśli zamierzamy pracować w ten sposób długotrwale. Będziemy musieli zatem uwzględnić odpowiednio większe zarobki, aby zrekompensować brak ubezpieczeń czy opłacanie składek samodzielnie.

Czy i kiedy warto zarabiać w internecie?

Tak, zarabianie pieniędzy internecie jest możliwe i jest korzystne pod wieloma względami. Ogólnie warto z niego korzystać, lecz powinniśmy zwrócić uwagę na te wszystkie elementy, które będą dla nas kluczowe, a decyzję powinniśmy podjąć świadomie po jej przemyśleniu.

Pracować w internecie możemy przede wszystkim, jeśli praca ta pozwala nam zarabiać znaczące środki, dzięki którym będziemy mogli się utrzymać. Jeśli taki rodzaj pracy przypadnie nam do gustu i będziemy sobie z nim dobrze radzili możemy jak najbardziej postawić na pracę w sieci.

Pracować w internecie możemy również w sytuacji, kiedy nie musimy bazować na naszej wypłacie gdyż np. zajmujemy się dziećmi lub i tak nie planowaliśmy standardowej pracy etatowej. W tej opcji niczego nie tracimy, a możemy bardzo wiele zyskać.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stopniowe przechodzenie z zatrudnienia tradycyjnego, gdzie z czasem będziemy przekonywali się, że damy radę utrzymywać się z pracy w sieci. I to polecam każdemu początkującemu.

Oceń Wpis!
[Total: 3 Average: 5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x