WORDPRESS vs JOOMLA – Porównanie najpopularniejszych Systemów CMS

1184
0
Share:
Wordpress vs Joomla CMS

WordPress jest obecnie najbardziej popularną i zaawansowaną platformą służącą do zamieszczania własnych treści w Internecie.

Jak nie trudno zgadnąć, może to być jednocześnie świetna platforma do założenia swojego własnego biznesu i rozpoczęcia Zarabiania przez Internet.

Co to jest CMS?

CMS, czyli systemem zarządzania treścią (ang. Content Management System). W skrócie jest to oprogramowanie, do którego dostęp może mieć każdy użytkownik. Służy do samodzielnego publikowania treści na stronach internetowych oraz ich edytowania. Wszystko, co należy zrobić, to zainstalować wybrany CMS, wybrać nazwę domeny i wrzucić pliki na serwer www. Istnieją różne rodzaje CMS-ów, przedstawię te najpopularniejsze.

Czym jest WordPress?

Logo WordPress

WordPress jest tak zwanym systemem CMS, czyli systemem zarządzania treścią (ang. Content Management System), który wykorzystywany jest przez użytkowników do prezentowania własnych stron internetowych. Strony www w tym systemie mają rozdzieloną treść od ogólnego wyglądu strony. Wprowadzanie nowych informacji do platformy powoduje ich zapisanie w oddzielnej bazie danych, dzięki czemu zmiana wyglądu strony (nawet całego szablonu!) nie jest równoznaczna ze zmianą całego contentu lub przymusem jego przenoszenia, co często bywa żmudne i czasochłonne.

Zmiana wyglądu strony również jest niezwykle prosta przez istnienie wielu stron oferujących takie szablony zupełnie za darmo. Sam WordPress oferuje kilka skórek, które są cały czas aktualizowane o nowe pozycje.

Joomla! konkurentem dla platformy WordPress?

Logo Joomla!

WordPress ma jednak swoich wielkich konkurentów, między innymi system Joomla! napisany w języku PHP i bardzo często wybierany przez webmasterów. Joomla! wybierana jest najczęściej do prowadzenia o wiele większych i bardziej skomplikowanych stron niż WordPress, jednak tak samo, jak on rozprowadzana jest na zasadzie (open source) wolnego oprogramowania. Słowem – nie trzeba za nią płacić.

Wybór platformy zależy od tego do czego będzie nam służyć strona. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z blogowaniem, poleciłbym założenie darmowego bloga, o tym, gdzie go najlepiej założyć pisałem w tym artykule.

Ostatecznie WordPress jest najlepszą platformą tego typu, oferując swoim użytkownikom ciągłe wsparcie i update wszystkich możliwych składników systemu. Również sama społeczność WordPressa jest naprawdę imponująca, tak więc wciąż powstają nowe skórki i dodatki. Poza tym strony oparte na WordPressie bardzo dobrze pozycjonują się w wyszukiwarkach.

Niestety znalezienie darmowego i użytecznego pluginu dla Joomli graniczy z cudem. Natomiast w WordPressie liczba dostępnych wtyczek jest bardzo duża i dzięki nim pozycjonowanie takich stron jest zdecydowanie prostsze. Podobnie jest z szablonami, również tymi płatnymi. Przewagę WordPressa widać również w panelu administratora – dla mniej obeznanych internautów jest on bardziej czytelny niż dla Joomli.

Wniosek jest jeden – jeżeli blog, to w WordPressie, natomiast Joomla znajdzie swoje zastosowanie dla strony firmowej.

Oceń Wpis!
[Total: 2 Average: 5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x