Jaki hosting wybrać dla strony WWW? 5 wskazówek

Często mówi się, że jeśli nie ma Cię w Internecie, to Twoja firma nie istnieje, ale może lepiej byłoby powiedzieć, że jeśli nie masz dobrego hostingu, to Twoja firma będzie praktycznie niewidoczna. Transformacja cyfrowa jest konieczna, a do tego niezbędne są najlepsze narzędzia. Bez dobrego hostingu strona nie pojawi się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce Google, a więc nie będzie odwiedzana.
Ale nie tylko to – hosting zapewnia także szybkie ładowanie strony, co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wrażenia użytkownika. Dlatego przed dokonaniem wyboru hostingu dla witryny internetowej należy przeanalizować i ocenić szereg czynników decydujących o sukcesie lub porażce tego wyboru.
Czynniki decydujące o wyborze hostingu według serwisu Hosting Online:
1. Wsparcie techniczne
Często pomijana pomoc techniczna jest podstawowym elementem podjęcia właściwej decyzji. Jeśli witryna przestaje działać w sobotę w południe, nie możemy czekać do poniedziałku, aby ją odzyskać, musimy to zrobić natychmiast.
Dlatego należy poszukiwać hostingu z serwisem technicznym dostępnym w języku polskim przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Czat internetowy lub telefoniczna obsługa są w porządku, ale profesjonalny system zgłoszeń w panelu klienta jest zawsze lepszy. Wiele hostingów oferuje darmowy okres próbny, wypróbuj wtedy serwis techniczny, aby sprawdzić, jak działa. Zawsze warto porównać różne firmy, ich serwis techniczny i poszukać opinii na temat zadowolenia klientów.
2. Dostępna przestrzeń
Inną kluczową kwestią, jeśli chodzi o wybór dobrego hostingu, zwłaszcza jeśli jest to hosting współdzielony, jest wiedza, ile miejsca będziemy mieli do dyspozycji i czy jest ono dostosowane do wielkości naszego projektu oraz ruchu, jakiego się spodziewamy.
Jeśli planujesz rozwijać swoją działalność, zawsze możesz zdecydować się na hosting z możliwością rozbudowy, który pozwala na dodanie miejsca zwiększenie parametrów technicznych w przyszłości, choć musisz znać opłatę za rozbudowę. Mimo to przy wyborze należy kierować się realizmem, unikając ofert oferujących nieograniczoną przestrzeń. Warto wiedzieć, że dyski twarde SSD są droższe, ale ich szybkość i wydajność rekompensują tę cenę.
3. Szybkość ładowania witryny
Wspomnieliśmy już, że wrażenia użytkownika z odwiedzanej strony zależą po części od szybkości ładowania witryny, a to zależy od dostawcy hostingowego. Im wolniej ładuje się strona, tym wyższy jest wskaźnik porzuceń użytkowników, dlatego należy szukać hostingu, który korzysta z wydajnych serwerów i nie obciąża ich nadmiarem klientów, choć raczej nie będzie nas o tym informował.
Rozmiar witryny ma również wpływ na szybkość ładowania, dlatego oprócz korzystania z dobrego hostingu należy zoptymalizować obrazy i pliki w witrynie, aby nie zawierały one zbyt dużo MB.
4. Poczta elektroniczna, domeny i subdomeny
Również w tym przypadku decydujące znaczenie ma wielkość projektu biznesowego. Liczba oferowanych kont e-mail, domen i subdomen zależy od hostingu. Posiadanie możliwości utworzenia subdomeny jest przydatne na przykład, jeśli zamierzasz uruchomić stronę internetową powiązaną z główną witryną – np. sklep internetowy głównej witryny.
Wiele planów hostingowych jest ograniczonych do jednej domeny, więc będziesz potrzebował drugiego planu dla nowej domeny, ale dobrzy dostawcy pozwolą Ci stworzyć wiele stron internetowych i domen w ramach jednego planu.
5. Bezpieczeństwo
Kolejną istotną kwestią przy wyborze hostingu jest oczywiście bezpieczeństwo. W tym zakresie należy wziąć pod uwagę wiele elementów, ale jeśli ograniczymy się do hostingu, to można wyróżnić trzy kluczowe aspekty, które powinien zawierać profesjonalny hosting stron internetowych:
- Środki antyhakerskie, takie jak zapory sieciowe, które wykrywają osoby trzecie próbujące uzyskać dostęp do konta użytkownika;
- Ochrona przed atakami DDoS, czyli próbami zniszczenia witryny polegającymi na ataku witryny przez boty internetowe, oraz
- Automatyczne tworzenie kopii zapasowych, co dobra firma hostingowa będzie robić z częstotliwością co najmniej jednej kopii zapasowej dziennie, aby zminimalizować skutki ewentualnych problemów z witryną.
Szukasz dobrego i sprawdzonego hostingu dla strony WWW? Odwiedź ranking hostingów TOP Hosting. Ranking prezentuje testy i recenzje najlepszych polskich hostingów (zobacz np. recenzję Cyberfolks) wraz z testami szybkości i wydajności serwerów.