Jak czytać szybciej i skuteczniej? Praktyczne porady

172
0
Share:
Szybkie czytanie

W XXI wieku życie toczy się w niesamowitym tempie, a ludzie spotykają się z coraz większą ilością informacji. Dodatkowo na wszystko brakuje czasu i każda zaoszczędzona minuta staje się niezwykle cenna. Z tych względów warto nauczyć się sztuki szybkiego czytania. Od czego należy zacząć i jak poprawić swoje umiejętności?

 

Techniki szybkiego czytania

 

Istnieje kilka sposobów szybkiego czytania, które przynoszą rewelacyjne efekty i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Wśród najpopularniejszych znajduje się:

 

  • Skanowanie tekstu – prosta technika, która polega na przesuwaniu wzroku po tekście i wyłapywaniu słów kluczowych. Tym sposobem można szybko określić główne tematy i przesłanie czytanego tekstu. Technika ta wymaga wprawy, ponieważ łatwo jest zgubić sens artykułu czy książki.

 

  • Czytanie grupowe – w tym przypadku również przesuwa się wzrok po tekście, ale tym razem po 3 linijkach jednocześnie i wyłapuje się słowa kluczowe.

 

  • Słownikowy skan – w przypadku czytania bardziej skomplikowanego tekstu, warto podkreślać obce i nieznane wyrazy, a ich znaczenie sprawdzić dopiero po przeczytaniu całej strony. Pozwoli to uniknąć przerw i przyspieszyć proces czytania.Niezależnie od stosowanej metody, dobrze jest również wyeliminować „wewnętrzne czytanie”. Oznacza to pozbycie się nawyku, jaki ma większość ludzi, a który polega na powtarzaniu w myślach przeczytanego tekstu.

 

Koncentracja podczas czytania

 

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas czytania tekstu jest możliwość skoncentrowania się na nim. Nie tylko szybkie, ale również zwyczajne czytanie wymaga uwagi, aby zrozumieć przyswajane informacje i być w stanie je zapamiętać.

Z tego powodu warto zadbać o to, aby zawsze zredukować wszystkie czynniki rozpraszające. Dobrze jest wyłączyć telefon, albo chociaż odłożyć go gdzieś na bok, nie zaglądać na komunikatory społecznościowe i znaleźć miejsce spokojne i ciche, w którym nie będzie rozpraszających bodźców.

W czasie czytania należy w pełni skupić się na czytanym tekście i nie myśleć o niczym innym. Jeśli zauważy się, że myśli zaczynają uciekać i zajmować się innymi tematami, trzeba ponownie skoncentrować się na czytaniu. W przypadku braku efektów dobrze jest zrobić sobie 5 minut przerwy i spróbować jeszcze raz.

 

Jak zapamiętać przeczytane informacje?

 

Czytanie mija się z celem, jeśli zapomina się większość poznanych informacji. W celu skuteczniejszego zapamiętywania tekstu, dobrze jest wypróbować kilka sprawdzonych metod:

 

  • Skojarzenia i wizualizacje – wyobrażanie sobie czytanego tekstu w postaci graficznej może zdziałać prawdziwe cuda. Dobrym sposobem jest również technika łączenia pojęć i łączenia je w grupy, które łatwiej jest ze sobą skojarzyć.

 

  • Kluczowe słowa – należy szczególną uwagę zwrócić na kluczowe słowa, które pozwolą zrozumieć i ułatwią zapamiętanie czytanego tekstu. Jest to metoda szczególnie istotna w przypadku szybkiego czytania na zasadzie skanowania tekstu.

 

  • Notatki – w czasie czytania tekstu można również robić odręczne notatki pomagające w utrwaleniu zdobytych informacji.
Oceń Wpis!
[Total: 2 Average: 4.5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x