E-Sport w Polsce

197
0
Share:
E-sport vecteezy.com

Rosnąca popularność e-sportu w Polsce sprawia, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome możliwości. Chociaż nie wszyscy się z tym zgadzają, to wirtualne rozgrywki zostały oficjalnie uznane za dziedzinę sportu i mają szansę pojawić się na Mistrzostwach Olimpijskich.

 

Co to jest e-sport?

E-sport, najprościej ujmując, jest formą rywalizacji w grach komputerowych na profesjonalnym poziomie. Sporty elektroniczne skupiają się na rywalizacji w wirtualnym świecie w popularnych grach wideo. Chociaż rozgrywa się to przed ekranami komputera, to osiągnięcie tego poziomu rozgrywki wymaga także znakomitej kondycji fizycznej, przez co dieta i treningi wpisane są w harmonogram dnia każdego profesjonalnego gracza.

Dyscypliny e-sportowe

Esport obejmuje wiele dyscyplin, które definiowane są przez różne gry komputerowe. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się:

  • Strategia czasu rzeczywistego (RTS) – gra: StarCraft II
  • Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) – gry: League of Legends, Dota 2
  • Strzelanki pierwszoosobowe (FPS) – gry: Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch
  • Battle Royale – gra: Fortnite
  • Gry zręcznościowe i sportowe: gry: FIFA, Rocket League
  • Gry karciane – gra: Hearthstone

Na scenie e-sportowej pojawia się coraz więcej dyscyplin i tytułów, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Struktura i organizacja e-sportu

E-sport ma dobrze zorganizowaną strukturę, która oparta jest na profesjonalnych ligach i turniejach. Całość podzielona jest na ligi regionalne i międzynarodowe, a najlepsi zawodnicy mają szansę uczestniczyć w prestiżowych mistrzostwach świata, które każdego roku odbywają się w innym kraju.

Profesjonalne drużyny e-sportowe (lub zawodnicy) podpisują umowy sponsorskie ze znanymi firmami, takimi jak BMW, Mercedes, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych czy Coca-cola. Tym sposobem zyskują pieniądze i warunki do treningu oraz udziału w zawodach.

Popularność e-sportu

Sporty elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, a profesjonalne rozgrywki przyciągają miliony widzów. Zazwyczaj transmitowane są na platformach streamingowych, takich jak Twitch czy YouTube Gaming, gdzie fani mogą jednocześnie oglądać rozgrywki i rozmawiać z innymi widzami. Coraz częściej transmisje profesjonalnych rozgrywek pojawiają się również w tradycyjnej telewizji.

Warto pamiętać, że profesjonalni gracze zazwyczaj zarabiają setki tysięcy, a niektórzy nawet miliony dolarów rocznie. Do tego dochodzą nagrody finansowe z wygranych turniejów, które sięgają kilku milionów dolarów.

Kontrowersje i wyzwania e-sportu

Rosnąca popularność e-sportu związana jest również z pojawiającymi się trudnościami i kontrowersjami. Wiele osób nie jest w stanie zrozumieć, czemu sporty elektroniczne zostały oficjalnie uznane za dziedzinę sportu. Fani tradycyjnych dyscyplin, takich jak piłka nożna, często wyśmiewają profesjonalnych graczy e-sportowych. Warto pamiętać, że sporty elektroniczne spełniają wszystkie wymogi sportu, a rozgrywki na poziomie profesjonalnym wymagają znakomitej kondycji fizycznej. Ciekawostką jest, że niektórzy zawodnicy e-sportowi mogą pochwalić się lepszą kondycją od wybranych profesjonalnych piłkarzy czy siatkarzy. W świadomości społeczeństwa e-sport często jest jedynie „graniem w gry” lub „klikaniem myszką”. Takie przeświadczenie bierze się z mylnych stereotypów i brak próby zgłębienia fenomenu sportów elektronicznych.

E-sport zarobki

 

Zarobki profesjonalnych graczy w e-sporcie różnią się znacznie w zależności od poziomu umiejętności i gry, w której rywalizują: gracz e-sportowy najwyższego poziomu zarabia średnio 314 833 dolarów rocznie. Przeciętny gracz e-sportowy zarabia około 104 063 dolarów. Niskiej rangi gracz e-sportowych zarabia około 40 032 $ rocznie.

E-sport w Polsce i na świecie

E-sport jest dynamicznie rozwijającą się formą rywalizacji, która zyskuje coraz większe uznanie na świecie. Profesjonalni gracze zdobywają status gwiazd i przyczyniają się do rozwoju kultury popularnej, Wyznaczają trendy, pokazywani są jako wzór do naśladowania, a jednocześnie starają się dawać dobry przykład młodszym graczom. Działając w branży e-sportu, oprócz sławy, osiągają również znaczne sukcesy finansowe.

 

Na arenie międzynarodowej polscy profesjonalni gracze są jednymi z najbardziej szanowanych i znanych zawodników. Warto przy tym wspomnieć chociażby o tymczasowym pomniku Marcina „Jankosa” Jankowskiego, który stanął w Barcelonie. Tendencja wzrostowa popularności e-sportu wskazuje na to, że rynek ten będzie w dalszym ciągu się rozwijał, przyciągał nowych graczy, widzów i sponsorów, a świadomość społeczeństwa na temat sportów elektronicznych będzie coraz większa.

Oceń Wpis!
[Total: 1 Average: 5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x