Do czego może służyć BLOG INTERNETOWY?

Z jakiego powodu tylu ludzi zakłada własny, jak się kiedyś blog określało, internetowy pamiętnik? Do czego służy im taka prywatna strona internetowa?
Liczba blogów internetowych wzrasta codziennie i już nikt nie jest w stanie policzyć, ile ich tak naprawdę jest. Ich funkcje, czyli to do czego zostały założone, są równie liczne, ale można wyodrębnić kilka podstawowych kategorii ze względu na zamieszczoną na nich treść:
Pamiętnik internetowy – pierwotna funkcja bloga, czyli opisywanie za pomocą tekstu, ale również zdjęć, grafiki, filmów, plików dźwiękowych swojego prywatnego życia, życia rodziny i znajomych.
Dzielenie się hobby – sporo osób, zupełnie bez myślenia o zarabianiu na tym, zakłada blog po to, aby dzielić się swoim hobby, wiedzą na ten temat, odkryciami, przyciągać innych pasjonatów danego zagadnienia i wymieniać się z nimi opiniami i wiedzą. Bardzo popularne są blogi kulinarne, podróżnicze i technologiczne.

Blog firmowy – jest to jeden z aspektów marketingu firm, czyli nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi klientami, aby ich ze sobą związać, budowanie marki firmy, dawanie porad na tematy związane ze sprzedawanymi produktami czy usługami.
Zarabianie – twierdzi się, że większość, jeśli nie wszyscy, są w stanie zarabiać na swoim blogu. Niezależnie od jego tematyki, można umieścić reklamy, w które internauci klikają. To tylko jeden ze sposobów w jaki może zarabiać właściciel bloga.
Blog jako miejsce nawiązywania znajomości – ta funkcja była wykorzystywana, ale wraz z pojawieniem się portali społecznościowych różnego typu, zaczęła zanikać. Szybciej i sprawniej poznaje się ludzi na takich portalach, niż poprzez blog. Choć cały czas istnieje grono ludzi, którzy nie posiadają prywatnych kont na żadnym z portali społecznościowych i nadal wolą rozmowy poprzez komentowanie wpisów na blogach.
Blog może służyć przekazywaniu różnorodnych treści spełniać różne funkcje. Zauważa się profesjonalizację blogów i ich coraz większe podobieństwo do stron internetowych. Służy to przede wszystkim ich użytkownikom, którzy szybko przyzwyczajają się do dużej estetyki i funkcjonalności stron i tego samego oczekują od blogów.