Co to jest Pozycjonowanie? Zrób to sam!

1120
0
Share:
Pozycjonowanie

Pozycjonowanie czyli Search Engine Positioning jest zbiorem metod oraz sposobów które mają za zadanie wypromować stronę internetową, tak żeby znalazła się ona wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania.

 

W dzisiejszych czasach dobra reklama proponowanych usług bardzo często determinuje wyniki osiągane przez daną firmę. Internet stał się medium które jest obecnie jednym z najlepszych a na pewno najtańszym sposobem na promocję swojej oferty. Do takiego wniosku dochodzą jednak setki osób działających w tej samej branży. Co więc zrobić żeby to nasza oferta była szczególnie atrakcyjna spośród innych podobnych proponowanych przez konkurencję? Większość potencjalnych odbiorców przeglądających oferty w sieci zwraca uwagę głównie na te które znajdują się na szczycie wyników wyszukiwania w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych z których najczęściej używaną a więc najważniejszą obecnie jest Google.

google

Co jednak zrobić żeby to właśnie nasza strona znalazła się na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych pozycji? Każdy kto chce poznać odpowiedź na to pytanie prędzej czy później trafia na pojęcie pozycjonowania stron www oraz oferty osób i firm które się tym zajmują. 

Pozycjonowanie co to?

Pozycjonowanie czyli Search Engine Positioning jest zbiorem metod oraz sposobów, które mają za zadanie wypromować stronę internetową, tak żeby znalazła się ona wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania. Istnieje sporo osób oferujące ten typ usługi. Są to głównie wykwalifikowani informatycy oraz firmy które zajmują się reklamą.

Czy jednak istnieje konieczność zatrudniania specjalistów i opłacanie ich wysiłków? Jeśli stoimy na czele dużego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa to zatrudnienie profesjonalistów będzie zdecydowanie lepszym wyjściem, gdyż ze wszystkich dostępnych obecnie form promocji, pozycjonowanie jest jedną z najtańszych oraz wykazujących się sporą skutecznością. Istnieją jednak proste zabiegi które pozwolą nawet przeciętnemu Kowalskiemu, który sam stworzył swoją stronę na to żeby zwiększyć jej popularność.

Nie będzie to szybki proces który pozwoli nam w krótkim czasie z nic nie znaczącego serwisu stworzyć jeden z najchętniej odwiedzanych w danej kategorii, jednak przy odrobinie cierpliwości liczba odwiedzin na naszej stronie powinna wyraźnie ulec zwiększeniu.

Nie będę opisywał w tym artykule poszczególnych metod gdyż jest to temat na osobny tekst. Skupię się na elementach strony decydujących o tym w jakim miejscu na liście wyszukiwania się ona znajdzie oraz opiszę rolę jaką w pozycjonowaniu naszej witryny może odegrać umiejętne wykorzystanie serwisów społecznościowych i słów kluczowych.

Wyszukiwarki internetowe typu Google skupiają się na trzech elementach które biorą pod uwagę przy określaniu jakie miejsce na liście wyszukiwania zajmie dana strona.

Od czego zależy pozycja strony w Google? Podstawy

  • Pierwszy z nich to popularność danej witryny. Jest ona mierzona na podstawie liczby internautów ją odwiedzających w określonym czasie oraz czasu jaki poświęcają na przeglądanie jej zawartości. Co należy zrobić żeby te parametry były jak najwyższe? Liczbę odwiedzin zwiększymy poprzez komentowanie innych blogów, zostawiając tam adres swojego strony. Innym sposobem jest branie udziału w dyskusjach na forach etc. Jednak czas spędzony na surfowaniu po niej zależy przede wszystkim od jej jakości  oraz informacji jakie może znaleźć na niej zainteresowana osoba.
  • Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przez wyszukiwarki jest tak zwany link popularity. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się po prostu ilość odnośników do naszej strony znajdująca się w innych witrynach. Im więcej ich będzie tym pozycja naszej strony wzrasta. Ostatnim elementem na który wyszukiwarki zawracają duża uwagę jest optymalizacja budowy danej strony. Jest ona związana z częstotliwością oraz ilością występujących na niej słów kluczowych. Przykładowo, jeżeli dany użytkownik wpisze w okno wyszukiwarki frazę, pozycjonowanie stron internetowych, to częstotliwość jej występowania  na danej stronie wpłynie bezpośrednio na miejsce które zajmie ona wśród wyników wyszukiwania pośród wszystkich witryn o danej tematyce. 
  • W dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się serwisy społecznościowe typu Facebook, Instagram czy Twitter. Czy możemy wykorzystać ten fakt przy pozycjonowaniu naszej strony internetowej? Oczywiście że tak i jest to sposób bardzo prosty. Dodając link do niej na naszym profilu sprawiamy, że prawdopodobnie przynajmniej część naszych znajomych do niej zajrzy, a jeśli spodoba im się jej zawartość to być może udostępnią go na swoim profilu i w ten prosty sposób liczba odwiedzających na naszej stronie powinna przynajmniej nieznacznie wzrosnąć.  

 

Ten tekst oczywiście nie wyczerpuje tematu pozycjonowania, jednak zawiera podstawowe informacje niezbędne dla zapoznania się z nim oraz stanowi bazę na podstawie której można poszerzać swoją wiedzę o tym niezwykle interesującym i ważnym zagadnieniu.

Oceń Wpis!
[Total: 0 Average: 0]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x