Co to jest permalink i jak ustawić przyjazne linki w wordpressie?

5918
1
Share:
permalink

Permalink (link bezpośredni) to pełny adres URL, który widzisz i używasz dla dowolnego postu, strony lub innych elementów treści w Twojej witrynie. Jest to stały link, stąd nazwa „bezpośredni link”. Link bezpośredni może zawierać nazwę Twojej domeny (www.blogerpro.pl) oraz tzw. slug fragment adresu URL znajdujący się po nazwie domeny. Może to obejmować datę, kategorię lub cokolwiek innego. Prosty link bezpośredni ułatwia zrozumienie i udostępnienie adresu URL.

Permalink wordpress:

  • Domyślnie: „Brzydki”

Domyślnie WordPress używa struktury permalink, która nie jest przyjazna dla SEO. Wyglądają mniej więcej tak:

https://blogerpro.pl/?p=123

123 jest numerem identyfikacyjnym posta. Działa na wszystkich środowiskach serwerowych, ale nie wygląda tak ładnie, jak przyjazne linki. Chociaż Google nadal rozumie treść na tej stronie, taki adres URL nie wpływa na Twoje SEO. Nie opisuje, jakie treści oferuje strona i nie jest czymś, co użytkownicy są skłonni udostępniać. Jeśli Twój adres URL zawiera odpowiednie słowa, zapewnia to użytkownikom i wyszukiwarkom więcej informacji o stronie niż jakikolwiek identyfikator lub parametr.

  • mod_rewrite: „Przyjazne Permalinki”

Za pomocą mod_rewrite lub lighttpd możesz tworzyć znacznie ładniejsze permalinki. Istnieje wiele różnych formatów, ale najpowszechniejszy i najbardziej wszechstronny wygląda tak:

https://blogerpro.pl/nazwa-postu/

albo:

https://blogerpro.pl/2020/nazwa-postu/

Takie ustawienie permalinku pozytywnie wpływa na naszą pozycję w wyszukiwarce google. Po pierwsze użytkownik wie, w co klika, a po drugie zawiera słowa kluczowe, na które pozycjonujemy nasz wpis.

Ustawienia bezpośrednich odnośników w wordpressie:

Przechodzimy do zakładki Ustawienia w menu po lewej stronie. Klikamy na Bezpośrednie odnośniki. Następnie wybieramy i zaznaczamy opcję Własny format. Zapisujemy i gotowe.

Jak ustawić przyjazne linki w wordpress?

Zalecam stosowanie prostej i przejrzystej struktury permalink. Końcowym adresem URL z nazwą postu jest preferowaną metodą przez większość blogerów. Mam nadzieję, że pomogłem i Twój wordpress ma teraz przyjazne linki.

Oceń Wpis!
[Total: 3 Average: 5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Strzelczyk
Robert Strzelczyk
4 lat temu

Przydało się. Dzięki

1
0
Would love your thoughts, please comment.x