8 Życiowych lekcji z filmu Incepcja

1529
0
Share:

Post zawiera spoiler na temat filmu Incepcja, więc jeśli go nie oglądałeś, wstrzymaj się z jego czytaniem 😉

8 Życiowych lekcji z filmu Incepcja

Wszystko w Życiu zaczyna się od Idei

Z filmu: Saito potężny biznesmes wynajmuje Cobbiego i jego ludzi żeby rozbić Imperium Fischera. Sam Fischer jest śmiertelnie chory i jego syn przejmie władzę. Zadaniem Cobbiego jest zrobienie Incepcji czyli osadzenie Ideii w umyśle Roberta, która zamieni się w rzeczywistość. Sam Cobby powiedział że jeśli pomysł jest osadzony w umyśle osoby, zmieni to jej rzeczywistość na zawsze. Wszystkie nasze marzenia, cele i plany rozpoczynają się w umyśle. Najpierw jest wizja w głowie, idea stworzenia czegoś, a później zmaterializowanie tego. Świat fizyczny nie istnieje bez świata psychicznego. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby to dostrzec. Komputer, telefon, radio, Apple, Twoje ubrania, Twój samochód i wiele innych rzeczy, swój początek mają w idei w czyjejś głowie – czy to architekta, projektanta, inżyniera, reżysera  itd. Oznacza to że powinieneś przestać zastanawiać się nad tym co jest możliwe, a co nie i zacząć myśleć nad tym czego chcesz (idea). Ponieważ jeśli odkryjesz to co Cię naprawdę inspiruje czy kieruje wtedy możesz podjąć działania w celu wdrożenia ich do rzeczywistości. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w świecie fizycznym musisz stworzyć go w świecie psychicznym, żebyś wiedział jak wygląda. Wiesz czego chcesz, Znajdź Jak. To odnosi się do tego czego chcemy, marzeń, celów, wizji i planów. Ale Jak to osiągnąć? Wielu ludzi przeraża słowo JAK i przestają myśleć o tym czego chcą. Zatrzymują się. Nie można stawiać Jak przed Chce. Jeśli wiesz czego chcesz, będziesz wiedział Jak to zrobić.   Czy powstrzymujesz się od wielkich marzeń? Bo boisz się, że mogą się nie spełnić? Nie rób tego bo tylko ograniczasz siebie. Tak długo jak marzysz i ile serca w to wkładasz na pewno odniesiesz sukces. Jeśli potrafisz o czymś marzyć potrafisz też to osiągnąć.  

Nasza podświadomość ma nieograniczone zasoby. Naucz się je wykorzystywać

W Incepcji jesteśmy świadkami nieograniczonych możliwości podświadomości. Śniący jest w stanie stworzyć coś co chce w rzeczywistość. Wybuchające owoce na ulicy, nakładające na siebie miasto w czasie rzeczywistym i wiele innych rzeczy. Tak więc wszystko zaczyna się od pomysłu i oznacza że nie ma niczego niemożliwego w tym świecie tak długo jak w to wierzymy. Każdy z nas ma prawo do osiągania tego czego chcemy bo wszyscy mamy taki sam dostęp do nieograniczonych zasobów naszej podświadomości.

Unikanie nie jest rozwiązaniem

Cobby starał się ukryć swoje żale i winy w podświadomości. Stworzył więzienie w którym zamknął wszystkie swoje zmartwienia (Mal). Chcąc zatrzymać je tam tak długo jak tylko mógł bez możliwości odwrotu. Ale im bardziej starał się je odepchnąć tym mocniej wracały i go męczyły.   Przez cały film możemy tego doświadczyć jak na początku działo się to sporadycznie by później pojawiać się coraz częściej w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Na przykład scena z pociągiem, gdzie Mal próbowała mu zagrozić (pierwszy stopień Incepcji) czy też złudzenia dzieci, którego go rozpraszały. Dopiero gdy doprowadził wszystko do końca odzyskał nad tym kontrole. Więc jeśli masz pewne problemy nie chowaj ich. Obejmuje to uczucie frustracji, rozczarowania, smutku i bólu, strachu i tak dalej. Ukrywanie ich nie jest rozwiązaniem. Na początku może się wydawać że jest dobrze, ale one wrócą. Najpierw sporadycznie, a później regularnie. Nie zakopuj nierozwiązanych problemów.

Wszystko czego doświadczamy ma swoją przyczynę

Problemy Cobbiego nie wzięły się z powietrza. Wszystko zaczęło się od tego że Mal sądziła że świat realny jest iluzją, a tak nie było. Później jak Mal odeszła, Cobby żył w żalu bo obiecał jej że będą ze sobą na zawsze i nie mógł tego spełnić. Każdy problem ma swoje źródło. Jeśli zwlekasz ze zrobieniem czegoś nie ma powodu dla którego miałbyś to robić. Problemem nie jest zwlekanie, albo brak dyscypliny jak wielu ludzi sądzi. Problem leży głębiej, zadaniem jest zlokalizowanie przyczyny. Emocje takie jak nieszczęście, strach, ból, złość, brak satysfakcji, brak wyników mają swoje przyczyny. Aby iść do przodu trzeba zrozumieć ich przyczynę.

Po odkryciu i rozwiązaniu przyczyny, problem zostanie rozwiązany

Jeśli chcesz rozwiązać problem musisz znać przyczynę. Cobby ignorując/unikając problemy nie rozwiązał niczego. Za każdym razem kiedy odsuwał je na bok one wracały na różne sposoby. Dopiero kiedy odkrył i zrozumiał przyczyny( że był pośrednią przyczyną śmierci Mal i tym samym złamał daną jej obietnice). Znał swoje winy( miasto które zbudowali razem z Mal żeby żyć tam razem i spełnić obietnicę). Żył przeszłością, ale musiał iść na przód żeby być ze swoimi dziećmi. Jeśli masz doczynienia z problemem i odkładasz go na później będzie to tylko krótkoterminowe rozwiązanie. Na przykład: odkładanie na później odpowiedzi na emiale. Wykonanie jakiegoś ważnego projektu. Zapłacenie rachunku. Dieta itd. Musisz znaleźć przyczynę i później podjąć odpowiednie decyzje. Zrozumiesz przyczynę a wtedy problem zniknie automatycznie.

Jeśli odpychasz Innych, powodujesz u nich ból o którym nie wiesz

Można było to bardzo dobrze zauważyć w filmie i jak dla mnie wyróżniało się najbardziej. Szczególnie w scenie z magazynem jak Eames (udaje ojca chrzestnego Fischera). Z rozmowy można zauważyć że Robert bardzo kochał swego ojca. Starał się całe swoje życie iść w jego ślady i zostać zaakceptowanym, ale ojciec niestety tego nie odwzajemnia. Robert nie miał oparcia w swoim ojcu. Nigdy z nim nie rozmawia, a jeśli to robi słyszy złośliwe komentarze na swój temat. To powoduje wielki ból w sercu Roberta. Nie mówi o tym nikomu i trzyma to głęboko w sobie. Będąc na zewnątrz bardzo dobrym biznesmenem z władzą i bogactwem , ale w głębi duszy pragnącym miłości i akceptacji. Czy jest ktoś kogo odpychasz w swoim życiu? Twoja Mama? Twój Tata? Brat, Siostra? Czy ktokolwiek inny z kim byłeś blisko, ale nie jesteś? Dlaczego ich odpychasz? Za każdym razem kiedy to robimy powoduje to u nich ból, którego nie jesteśmy świadomi. Na zewnątrz wszystko może wydawać się w porządku, ale w środku już nie. Więc przestań to robić! Można zacząć od czegoś małego. Sam nie okazywałem miłości dla swoich rodziców w przeszłości. Częstsze rozmowy i okazywanie troski to dobry początek.

Pozytywne emocje są silniejsze od negatywnych

Gdy Cobby wraz z ekipom, dyskutują jak rozbić Imperium Fischera, mają kilka pomysłów. Żeby Robert mógł dokonać tak drastycznej decyzji (rozbicie Firmy na mniejsze), musiał to być ogromny czynnik motywacyjny (emocjonalny). Mógł zrobić na złość ojcu (negatywny). Ale lepiej by zrobił gdyby wybrał własną ścieżkę(pozytywny), a skutek był by ten sam. Podobnie jest w życiu, są dwa czynniki motywacyjne. Negatywne czynniki takie jak strach, niepokój, złość itd., które napędzają nas do działania. Na przykład robimy coś w strachu przed karą, porażką byciu gorszym od innych. Niestety powoduje to że patrzymy na wszystko z pogardą/dumą i w dłuższej perspektywie wypalamy się. Z drugiej strony mamy Pozytywne czynniki miłość, radość, szczęście, pozytywni ludzie, muzyka itp. Idąc tą drogą robiąc to co się kocha z pasją. Efekty wtedy przychodzą same i sam sukces nie ma takiego znaczenia bo robimy to co kochamy.

Nie jesteś sam ze swoimi problemami

Mimo że Cobby wyglądał z zewnątrz dobrze, był w stanie się komunikować ze wszystkimi i był świetny w swojej pracy, ale w wewnątrz prowadził walkę ze swoimi demonami. W każdej wolnej chwili 'podłączał się do maszyny’ żeby spędzić czas z Mal w jego umyśle. Nikt o tym nie wiedział, prócz Adriane która była w jego głowie i widziała co się dzieje w środku. Adriane nie uciekła i pomogła Cobbiemu z jego problemami. Czasami czujesz się przytłoczony swoimi problemami i wydaję Ci się że jesteś jedyną osobą na świecie, która ma z nimi do czynienia. Jednak nie jest tak do końca. Każdy którego widzisz wokół siebie ma swoje problemy i musi z nimi walczyć. Więc nie myśl że jesteś sam w tym co przechodzisz. Przed Tobą wielu miało te same problemy i dało sobie z nimi radę. Nie jesteś sam i nigdy nie będziesz.

A czy ty nauczyłeś się czegoś z Incepcji? Albo może masz coś do dodania.

Photo by Christophe Hautier on Unsplash

Oceń Wpis!
[Total: 1 Average: 5]
Zostaw:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x